نگاهی به تکنولوژی باطری در گوشی‌های هوشمند | تازه های گوشی و تبلت | اخبار فناوری | اخبار | زوم لینک

نگاهی به تکنولوژی باطری در گوشی‌های هوشمند

وقتی حرف از گوشی‌های هوشمند به میان می‌آید، بسیار بیشتر از چند ویژگی مهم وجود دارد که در مورد آنها صحبت شود و اغلب آنها برای کاربران این گوشی‌های هوشمند بسیار مفید هستند. در میان ویژگی‌هایی مانند صفحه نمایش بزرگ، دوربین بهتر، پردازنده قوی‌تر و غیره، باطری یکی از مواردی است به نظر اغلب کاربران نیاز به پیشرفت‌های بسیار دارد. در حالی که تکنولوژی باطری‌ها با در نظر گرفتن پیشرفت‌هایی مانند ایجاد ورژن ۳ تکنولوژی شارژ سریع و یا تکنولوژی بسیار جدید Dash Charge که در گوشی OnePlus 3 قرار گرفته، در چند سال اخیر راه زیادی را پیموده است؛ از نظری برخی افراد تکنیک‌های شارژ سریع کمی مشکوک به نظر می‌آیند و حتی می‌توان گفت کمپانی‌ها در مسیر غلط گام برداشته‌اند. اگرچه تکنولوژی شارژ سریع به دلیل این که در زمان کمتری حجم بیشتری از باطری را شارژ می‌کند مفید است، اگر اصلاً برای مدت بیشتری نیاز به شارژ کردن باطری نبود بسیار بهتر می‌بود. این اتفاق تنها زمانی رخ خواهد داد که گوشی هوشمند شما باطری بزرگ‌تری داشته باشد و یا سیستم پیشرفته‌ای داشته باشد تا بتواند مصرف انرژی را بهتر مدیریت کند.

شاید باطری‌های کوچک‌تر به دلیل باریک بودن دستگاه‌های جدید ایجاد شده‌اند، زیرا طبیعتاً باطری‌های بزرگ‌تر به فضای بیشتری نیاز دارند و در نتیجه با باریک شدن گوشی‌های جدید نمی‌توان از باطری‌های بزرگ استفاده کرد. به عنوان مثال گوشی هوشمند LG G4 دارای ضخامتی معادل ۹٫۸ میلی‌متر و باطری ۳۰۰۰ میلی‌آمپر می‌باشد و این در حالی است که ظرفیت آن فقط چند صد میلی‌آمپر از جدید‌ترین گوشی این کمپانی یعنی LG G5 که ضخامت آن ۷٫۷ میلی‌متر و باطری آن ۲۸۰۰ میلی‌آمپر است، بیشتر است؛ اما به هر حال میلی‌آمپر بیشتر یعنی میلی‌آمپر بیشتر و این همان چیزی است که کمپانی‌های بزرگ باید برای گوشی‌های هوشمند آینده خود به دنبال آن باشند نه این که راه‌های جدید‌تری برای هرچه سریع‌تر شارژ کردن باطری اختراع کنند. این نکته در مورد بسیاری از تولید کنندگان گوشی‌های هوشمند صادق است و تقریباً در اکثر گوشی‌های پرچم‌دار جدید کاهش میلی‌آمپر باطری نسبت به مدل قبلی مشاهده شده است. یا این که میزان بسیار ناچیزی حجم باطری را افزایش داده‌ و به جای آن که تمرکز خود را روی تکنولوژی مدیریت باطری و یا بزرگ‌تر کردن باطری معطوف کنند، به دنبال راه حل آسان‌تر یعنی افزیش سرعت شارژ می‌روند. برای مثال به دستگاه جدید کمپانی لنوو یعنی PHAB2 Pro توجه کنید. لنوو در این دستگاه باطری ۴۰۵۰ میلی‌آمپر قرار داده است که البته برای این دستگاه بسیار زیاد است، اما به دلیل این که آزمایش‌های لازم در مورد میزان مصرف بر روی آن انجام نشده، می‌توان گفت گوشی Galaxy S7 با باطری ۳۰۰۰ میلی‌آمپر نیز به اندازه این باطری ۴۰۵۰ میلی‌آمپر کارایی دارد. کاملاً واضح است که باطری‌های بزرگ‌تر به دلیل داشتن انرژی بیشتر زمان بیشتری نیز بازدهی دارند و نیازی به حالت‌های مختلف ذخیره انرژی یا شارژ سریع نیز ندارند؛ اما اگر همین باطری بزرگ به همراه این حالت‌ها و تکنولوژی‌های بکار رفته برای باطری‌های کوچک‌تر استفاده شود، مسلماً بازدهی بسیار بالاتری خواهد داشت.

Lenovo-Phab2-Pro-Tango-Hands-On-AH-25-1600x899

اگرچه عملاً نیازی به باطری‌های حجیم در گوشی‌های هوشمند نیست اما باطری‌هایی که در حدود ۳۰۰۰ میلی‌آمپر و پایین‌تر هستند، باطری‌های کوچک به حساب می‌آیند. مطمئناً مدیریت باطری بهتر شده و سرعت شارژ آنها نیز افزایش یافته است که بسیار عالی است. اما جدیدترین تکنولوژی‌های شارژ سریع به کابل یا آداپتور مخصوص نیاز دارند و در غیر این صورت سرعت شارژ به همان حالت معمولی باز می‌گردد. تنها راه حل این مشکل این است که کاربران همیشه شارژر مخصوص گوشی را همراه خود داشته باشند، در غیر این صورت وجود این تکنولوژی‌ها هیچ فایده‌ای برای کاربر نداشته و در نتیجه همان باطری بزرگ معمولی بهترین راه حل به حساب می‌آید. هیچ شکی نیست که تکنولوژی‌هایی مانند شارژ سریع ۳٫۰ بسیار عالی هستند. برای مثال گوشی LG G5 که از این تکنولوژی نیز بهره می‌برد، تنها طی مدت ۳۵ دقیقه تا ۸۰ درصد شارژ می‌شود. اگرچه چنین سرعتی بسیار زیاد است، اما از آنجایی که ظرفیت باطری این گوشی تنها ۲۸۰۰ میلی‌آمپر است کاربر باید همیشه شارژر خود را به همراه داشته باشد تا در صورت تمام شدن باطری به سرعت آن را شارژ کند. بهترین راه حل این است که یک باطری بزرگ و مجهز به تکنولوژی شارژ سریع برای گوشی‌ها ایجاد کنند تا در صورت نیاز از آن استفاده شود.

به عنوان مثالی دیگر می‌توان گوشی هوشمند DROID TURBO 2 ساخت کمپانی موتورولا را نام برد. این گوشی در عین حال که دارای باطری بزرگ ۳۷۸۰ میلی‌آمپر می‌باشد (که باطری آن از اکثر گوشی‌های پرچم‌دار که در سال جاری رونمایی شدند بیشتر است)، دارای تکنولوژی شارژ سریع نیز هست و می‌تواند طی مدت ۱۵ دقیقه تا ۳۵ درصد باطری را شارژ کند. بنابراین در این کوشی هوشمند از هر دو عامل یعنی باطری بزرگ و تکنولوژی شارژ سریع استفاده شده است. کمپانی موتورولا زمان بازدهی این باطری برای یک بار شارژ کامل را ۴۸ ساعت اعلام کرده است که البته این میزان نمی‌تواند برای تمام کاربران صحت داشته باشد، زیرا نوع کاربری افراد با یکدیگر متفاوت است. اما بدون تردید می‌تواند برای هر نوع کاربری یک روز کامل بازدهی داشته باشد و اگر هم فراموش کردید که هنگام شب باطری خود را مجدداً شارژ نمایید، به دلیل داشتن تکنولوژی شارژ سریع، صبح روز بعد به راحتی می‌توانید آن را کاملاً شارژ نمایید. این همان ترکیب تکنولوژی است که تمام کمپانی‌های بزرگ دنیا باید به دنبال آن باشند.

اما از بُعد بازدهی باطری، در گزارش Consumer Report که در ابتدای همین سال تهیه شده است، پنج گوشی برتر دنیا مشخص شده‌اند. اما در این گزارش گوشی هوشمند DROID Turbo 2 نتوانست در جایگاه اول قرار بگیرد و حتی از گوشی Galaxy S7 با باطری ۳۰۰۰ میلی‌آمپر هم پایین‌تر و در رده پنجم قرار گرفت. در این گزارش دو گوشی برتر از نظر طول عمر باطری، گوشی‌های Motorola DROID Turbo و Samsung Galaxy S7 Edge بودند که به ترتیب دارای باطری‌های ۳۹۰۰ و ۳۶۰۰ میلی‌آمپر هستند. رتبه سوم به گوشی هوشمند Galaxy S6 Active با باطری ۳۵۰۰ میلی‌آمپر اختصاص یافت و رتبه چهارم و پنجم به ترتیب به گوشی‌های Samsung Galaxy S7 و Motorola DROID Turbo 2 با باطری‌های ۳۰۰۰ و ۳۷۸۰ میلی‌آمپر اختصاص یافت. بنابراین مشاهده می‌کنید در حالی که گوشی DROID Turbo 2 که باطری آن از پرچم‌دار سامسونگ نیز بیشتر است در رده آخر قرار گرفته است، مدل قبلی همین گوشی با باطری بزرگ‌تر در رده اول قرار گرفته است و این تفاوت نشان دهنده این است که در نهایت وجود باطری بزرگ‌تر برای گوشی‌ها ضروری است. البته این آزمایش‌ها کنترل شده بوده‌اند و مسلماً طول عمر باطری برای افراد مختلف با کاربری مختلف متفاوت خواهد بود.

Screenshot-211-e1466177283752

گزینه دیگری که برای کاربران وجود دارد این است که به جای داشتن باطری بزرگ، گوشی هوشمندی خریداری نمایند که باطری قابل تعویض داشته باشد، که مجدداً باید یک قطعه اضافی به دنبال خود حمل کنند. البته همانطور که سیستم عامل اندروید در حال پیشرفت است گوگل نیز تلاش می‌کند تا نرم افزار مدیریت باطری بهتری ارائه کند. نکته قابل تأمل دیگر این است که با وجود بهبود طول عمر باطری در دستگاه‌های جدید، اتصال ما به وسایل دیگر از طریق گوشی‌های هوشمند نیز افزایش یافته است و این خود عامل دیگری برای مصرف باطری بیشتر می‌باشد. در چنین مواردی که گوشی شما علاوه بر کاربری عادی به دستگاه‌های دیگر متصل بوده و انرژی بیشتری نیاز دارد وجود یک باطری بزرگ‌تر کاملا حس می‌شود. البته همه کاربران با چنین دیدگاهی در مورد باطری و طول عمر آن در گوشی هوشمند موافق نیستند، اما اغلب کاربران با این نکته که باطری گوشی‌های هوشمند هنوز نیاز به بهبود دارند موافق هستند.

نوشته نگاهی به تکنولوژی باطری در گوشی‌های هوشمند اولین بار در با فناوری پدیدار شد.

ادامه را مطالعه کنید در با فناوری

نظرات

در حال بارگذاری...
لطفا نام خود را وارد نمایید لطفا ایمیل خود را وارد نمایید لطفا نظر خود را بنویسید یک خطا رخ داده است