طرحی در پارلمان اروپا: آیا ربات‌ها در آینده "& | تازه های گوشی و تبلت | اخبار فناوری | اخبار | زوم لینک

طرحی در پارلمان اروپا: آیا ربات‌ها در آینده "&

طرحی در پارلمان اروپا: آیا ربات‌ها در آینده "شخص الکترونیک" ‌به‌ شمار می آیند؟

شمار رو به ازدیاد ربات‌های کارگر در قاره ی اروپا ممکن است منجر به طبقه‌بندی آن ها به عنوان "شخص الکترونیک" شود. این دسته‌بندی می‌تواند صاحبان این ربات‌ها را مجبور به پرداخت مالیات به جای حق تامین اجتماعی کند. این پیش‌نویس طرحی است که پارلمان اروپا باید در مورد آن تصمیم بگیرد. طرحی که می‌گوید باید واقعیت‌های این انقلاب صنعتی تازه را قبول کرد.

به گزارش رویترز، ربات‌ها هر روز نقش پررنگتری در کارخانه‌ها و صنایع پیدا می‌کنند. اما نقش آن ها به جراحی و پرستاری و خانه ی سالمندان گسترش پیدا کرده است. امری که منجر به نگرانی‌های جدی در خصوص بیکاری انسان‌ها و انباشت ثروت توسط عده‌ای محدود شده است.

در طرحی که در اواخر ماه گذشته میلادی به پارلمان اروپا ارائه شد، آمده است که افزایش میزان هوشمندی این ربات‌ها، فراگیری و همین طور استقلال آن ها، نیازمند بازنگری در قوانین مالیاتی و همین طور مسئولیت قانونی آن ها دارد.

با آن که حالا دیگر بسیاری از ربات‌ها کاملا با شکل انسانی به انجام وظایفی مثل خدمات‌رسانی در نمایشگاه‌ها، هتل‌ها و دیگر امکان عمومی مشغول‌اند، اما برخی شرکت‌های ربات‌سازی عقیده‌ دارند که هنوز برای قانونمند کردن نقش آن ها بسیار زود است. شرکت VDMA آلمان که یکی از قطب‌های ربات‌سازی در قاره ی اروپا به شمار می‌رود، گفته است که این طرح بسیار پیچیده و زودهنگام ارائه شده است.

صنعت ربات‌سازی آلمان هفت درصد در سال گذشته افزایش داشته و درآمد آن به بیش از دوازده میلیارد یورو رسیده است. آلمان تلاش می‌کند که در صدر فناوری رباتیک قرار داشته باشد.

در طرحی که در کمیسیون امور قانونی پارلمان اروپا تهیه شده، آمده است که کارفرمایان و سازمان‌ها که از ربات استفاده می‌کنند، هزینه‌ای را که بابت نپرداختن حق بیمه و تامین اجتماعی کارگران صرفه‌جویی می‌کنند علنا اعلام کنند تا در ازای آن مالیات بپردازند.

در اتحادیه ی اروپا کارفرمایان موظفند برای کارگران استخدامی خود، حق بیمه و تامین اجتماعی بدهند که در صورت استفاده از ربات مبالغ هنگفتی از این هزینه‌ها را پرداخت نخواهند کرد.

پیش‌نویس طرحی که به پارلمان اروپا ارائه شده، از کشورهای اروپایی می‌خواهد که دست‌کم ربات‌های بسیار پیشرفته و مستقل به عنوان شخص الکترونیک شناخته شوند که دارای حقوق و مسئولیت‌، هستند. این پیش‌نویس هم چنین پیشنهاد می‌کند که ربات‌های هوشمند باید از لحاظ قانونی ثبت شوند و تعهدات قانونی آن ها مشخص شود.

مخالفان این طرح می‌گویند که این کار کاغذبازی اداری زیادی را به همراه خواهد داشت و هم چنین از پیشرفت صنعت ربات‌سازی جلوگیری می‌کند. آن ها می‌گویند که هنوز هیچ رابطه ی مستدلی مبنی بر افزایش میزان ربات‌ها و بیکاری انسان‌ها یافت نشده است. آن ها عقیده دارند که شاید در پنجاه سال آینده و با پیشرفت این صنعت باید به چنین طرحی اندیشید اما الان خیلی زود است. با خبرتک بمانید.


No votes yet
ادامه را مطالعه کنید در خبر تک

نظرات

در حال بارگذاری...
لطفا نام خود را وارد نمایید لطفا ایمیل خود را وارد نمایید لطفا نظر خود را بنویسید یک خطا رخ داده است