شهاب دادگرنژاد کیست ؟ | تازه های گوشی و تبلت | اخبار فناوری | اخبار | زوم لینک

شهاب دادگرنژاد کیست ؟

شهاب دادگرنژاد یکی از مدیران و کارآفرینان نمونه کشوری است شهاب دادگرنژاد فارغ التحصیل رشته کارآفرینی از دانشگاه تهران است ، وی دکترای کارآفرینی را از دانشگاه تهران دریافت کرده است ، وی هم اکنون در صنعت صادرات محصولات نفتی در ایران فعال است. در مصاحبه ای که با شهاب دادگرنژاد در مورد صادرات محصولات نفتی داشتیم ، نظرات وی در مورد نحوه افزایش صادرات نفت و گاز در ایران مطرح شد. با ما همراه باشید.

شهاب دادگرنژاد در مورد افزایش صنعت گاز اینچنین میگوید : افزایش صادرات گاز می تواند با روش های مختلفی در ایران اتفاق بیافتد یکی از روش های بسیار کلیدی در افزایش صادرات گاز در ایران به حساب می آید این است که ما قرارداد هایی که هم اکنون با کشور های همسایه در مورد صادرات گاز بسته ایم اقدام به تمدید آنها نماییم.

شهاب دادگرنژاد   

وی با اشاره به نقش کاهش قیمت نفت در وضعیت نامطلوب شرکت‌های حفاری بیان داشت: با توجه به رابطه مستقیمی که میان بهای نفت و نرخ اجاره دکل‌های حفاری دارد٬ وضعیت اغلب شرکت‌های حفاری قرمز شده است و بسیاری از این شرکت‌ها با اخراج نیروهای خود و کاهش شدید هزینه‌ها روزهای سختی را سپری می‌کنند. البته باید در نظر داشت که این موضوع منحصر به ایران نیست و در سایر کشورهای نفتی بسیاری از شرکت‌های حفاری اعلام ورشکستگی کردند.

دادگرنژاد ادامه داد: کمبود نقدینگی وزارت نفت بدلیل کاهش قیمت نفت و به تبع آن کاهش درآمدهای نفتی جوابگوی مطالبات پیمانکاران حفاری خود نیست و وزارت نفت نمی‌تواند بیش از 2 هزار میلیارد تومان بدهی خود را به شرکت‌های حفاری پرداخت کند. بهترین روش برای زنده نگه داشتن ظرفیت موجود٬ تناسب سازی پرداخت‌ها با حجم مطالبات دارد تا به همه شرکت‌ها منابع مالی تزریق شود.

مدير سابق هماهنگی، بازاريابی و امور بين الملل حفاری شمال ايران افزود: با بیان اینکه شرکت‌های حفاری خود چندین پیمانکار دارند گفت: این پیمانکاران به واسطه شرکت‌های حفاری٬ در حلقه دوم طلبکاران کارفرمای اصلی قرار دارند و در صورت ادامه چنین وضعیتی باید اعلام ورشکستگی کنند. در صورت بروز چنین پدیده‌ای بیکاری افزایش خواهد یافت و نارضاتی‌ها افزایش خواهد یافت.

شهاب دادگرنژاد


دادگر نژاد در بخش دیگری از صحبت‌های خود به اهمیت بخش حفاری در توسعه صنعت نفت پرداخت و افزود: بطور میانگین بین 35 تا 55 درصد از برنامه توسعه یک میدان نفتی یا گازی به بخش حفاری مربوط می‌شود و از سویی دیگر٬ بهره گیری از تکنولوژی‌های روز در جهت حفاری اصولی و پربازده٬ نقش مهمی در تحقق اهداف توسعه‌ای دارد. باید قبول کرد در این بخش به واسطه تحریم‌ها با مشکل روبه رو هستیم که با توجه به فضای ایجاد شده پس از برجام٬ این نقصان قابل برطرف شدن است.
این کارشناس مسائل بالادست تصریح کرد: هم اکنون قراردادهای نوین نفتی روی میز قرار دارد و قطعا شرکت‌های خارجی و یا داخلی که در این قراردادها حضور خواهند داشت از ظرفیت شرکت‌های حفاری داخلی استفاده خواهند کرد ولی آیا این شرکت‌ها می‌توانند انتظارات شرکت‌های بین المللی را پاسخ دهند؟ پاسخ من آری است.
وی در تشریح این موضوع خاطرنشان کرد: در این حوزه ما با 3 بخش روبه رو هستیم؛ نیروی انسانی٬ تجهیزات و فناوری های روز. در بخش نیروی انسانی خوشبختانه مشکل خاصی نداریم٬ در حوزه تجهیزات هم باید قبول کرد تجهیزات ما قدیمی است که می‌توان آن‌ها را ارتقا داد. به بیان دیگر مشکلی بابت سخت افزار نداریم زیرا محدودیت‌های گذشته را نداریم ولی در بخش فناوری باید فکر اساسی کنیم و با افزایش تعاملات خود در سطح بین المللی و همکاری‌ با شرکت‌های خارجی این خلا را پر کنیم.
دادگرنژاد در پایان تاکید کرد: نه می‌توان توان شرکت‌های داخلی را کتمان کرد و نه آن‌ها را بی عیب و نقص دانست. باید کمبودها را قبول کنیم و با پذیرش آن به فکر ارتقا باشیم وگرنه با تداوم وضعیت فعلی٬ پیشرفت نخواهیم کرد. ما نیازمند همکاری‌های بین المللی هستیم ولی نباید خودتضعیفی به راه بیاندازیم. 

نظرات

در حال بارگذاری...
لطفا نام خود را وارد نمایید لطفا ایمیل خود را وارد نمایید لطفا نظر خود را بنویسید یک خطا رخ داده است