ویندوز ۱۰ بر پایه‌ی اسنپ‌دراگون و دلایلی برای جذاب بودن آن | تازه های گوشی و تبلت | اخبار فناوری | اخبار | زوم لینک

ویندوز ۱۰ بر پایه‌ی اسنپ‌دراگون و دلایلی برای جذاب بودن آن

شکاف بین Apple و راه‌کارهای مایکروسافت برای دکستاپ و موبایل همینطور رو به افزایش است. از طرفی Apple، هم دارای سیستم عامل iOS بر روی چیپ‌های موبایل بر اساس ARM  می‌باشد وهم دارای سیستم عامل mac بر روی پردازشگر Intel x86 است. نقطه‌ی مقابل آن، مایکروسافت  با ویندوز۱۰ مشابه در مقابل هردواکوسیستم‌ها به جلو حرکت می‌کند. با اینکه منطقی به نظر نمی‌رسد اما دلایل بسیاری وجود دارد که معرفی مایکروسافت با کوالکوم و ارائه‌ی ویندوز ۱۰ بر پایه‌ی اسنپ‌دراگون شما را شگفت زده خواهد کرد.

ویندوز RT را فراموش کنید

احتمالا شماهم به محض اینکه در مورد ویندوزهایی با پلت‌فرم‌های ARM شنیدید فکرهای شومی درباره‌ی Surface اوریجینال مایکروسافت و ویندوز RT به ذهنتان خطور کرد. اگر بخواهیم عادلانه صحبت کنیم باید گفت که تلاش اولیه‌ی مایکروسافت برای قرار دادن سیستم عامل دکستاپ بر روی چیپ‌های با صرفه‌ترARM با شکست مواجه شد.ویندوز RT  نیز به سادگی ثابت کرد که در مورد تطابق نرم‌افزارهای شخص سوم با محدودیت زیادی روبه رو است.

این مساله‌ای نیست که تلاش بعدی مایکروسافت را درمورد مشکلات مشابه تحت تاثیر قرار دهد. در واقع هر نرم‌افزاری که برای ویندوز طراحی شده‌است مثل : x86 ،۲Win 3، و نرم‌افزارهای جهانی دیگر ویندوز بر روی ویندوز ۱۰ که بر پایه‌ی چیپ‌ست‌های اسنپ‌دراگون است، قابل اجرا می‌باشد. چه شما در حال انجام کارهای اداری باشید که به برنامه‌های خلاقانه‌ای مثل Photoshop یا Sony Vegas  نیاز دارید، چه حتی خواستار بازی کردن باشید همه‌ی آنها به خوبی بر روی ویندوز شما قابل اجرا هستند.

microsoft surface

پیشرفت فوق‌العاده‌ی قابلیت‌های اتصال

نوت‌بوک‌های ویندوز با اتصالات سلولی یک‌پارچه چیز جدیدی نیستند ولی با این وجود خیلی نیز رایج نیستند. این به این خاطر نیست که دستگاه شما با جستجوی اولیه‌ی یک هات‌اسپات Wi-Fi و یا تغییر حالت گوشی خود به حالت tethering برای متصل بودن به اینترنت در حین حرکت بی‌فایده است. در واقع مواردی که باعث محدود شدن این نوت‌بوک‌ها می‌شوند، هزینه‌ی اضافه کردن مودم ۴G LTE، مشکل راه‌اندازی دیتا پلن برای لپ‌تاپتان و عمر باتری آنها است.

برتری کوالکوم در این است که حد‌اقل دارای دو مورد از موارد ذکر شده می‌باشد. کوالکوم مسئول است تا هزینه‌ی مودم‌های LTE در میلیون‌ها گوشی‌ هوشمند را پایین آورد و بنابراین شما بتوانید با قیمتی مناسب صاحب گوشی کاملی شوید تا به سبک قدیمی WWAN را به نوت‌بوک خود اضافه کنید. مهم‌تر اینکه، زمانی که از LTE در نوت‌بوک‌های تقویت شده با اسنپ‌دراگون استفاده می‌شود باید یک حلقه‌ی کوانتوم برای باتری ذخیره دریافت کند.

با توجه به دیتا پلن، اوپراتورها به تدریج به این نتیجه رسیده‌اند که افراد برای حساب‌های کاربری مشابه و اطلاعات یکسان بیشتر از یک دستگاه دارند. ما امروزه، ساعت‌های هوشمند، هات‌اسپات‌ها، تبلت‌ها و حتی اتومبیل‌های متصل زیادی را می‌بینیم که همه به عنوان یک دستگاه اضافی به گوشی‌های ‌هوشمند موجود اضافه شده‌اند.با این وجود، اگر به تعداد کافی نوت‌بوک مجهز به LTEتولید شود، مایکروسافت می‌تواند از فروش خوب آن استفاده کند تا معامله‌ای با یک یا چند اوپراتور برای کمک هزینه یا حد‌اقل ساده کردن دیتا برقرار کند.

یک کامپیوتر شخصی بر اساس گوشی هوشمند

هدف مایکروسافت از تبدیل گوشی‌های ویندوز به کامپیوترهای قابل حمل با قابلیت کانتینیوم قطعی بود، ولی آنطور که همه انتظارآن را داشتند نشد. ایده‌ی اتصال یک گوشی هوشمند به جعبه‌ی برک آوت و بنابراین اتصال آن به لوازم جانبی با اندازه‌ی بزرگ مثل صفحه نمایش، صفحه کلید و موس یک ایده‌ی وسوسه‌کننده برای جاده دوستان و یا برای کسب‌و‌کاری است که به دنبال مجهز کردن افراد به کامپیوتر شخصی هستند. متاسفانه گوشی‌های هوشمند معمولی که دارای ویندوز ۱۰ هستند خیلی طرفدار ندارد.

در حال حاضر، مایکروسافت از دید دیگری به این مساله می‌پردازد. گوشی‌های زیادی را نمی‌توان یافت که مثل یک کامپیوتر عمل کنند ولی احتمال عمل کردن یک کامپیوتر همانند یک گوشی بالا است. این قطعا نمی‌توانمد برای همه افراد باشد و هنوز نیازمند لوازم جانبی است که آن را مثل یک جایگزین دکستاپ کاربردی کند، ولی USB نوع C قطعا می‌تواند کمک کند. همانطور که یک تامین کننده‌‌ی صفحه نمایش برای نوت‌بوک MacBook Pro   با USB-C مورد نیاز است، بنابراین مواردی مشابه نیز برای دستگاه‌های ویندوز ۱۰ که بر اساس گوشی هوشمند هستند نیز مورد نیاز است.

ویندوز 10

ARMدارای مزایای بیشتری نسبت به x86 است

پردازنده‌های ARM مثل رده‌های اسنپ‌دراگون کوالکوم به طور کلی انرژی کمتری نسبت به Intel و AMD مصرف می‌کنند، باعث افزایش طول عمر باتری می‌شوند و این شانس را به مصرف‌کنندگان می‌دهند که به جای استفاده از دستگاهشان به مدت یک روز کاری، دو روز یا بیشتر از آن استفاده کنند. در همین حین، چیپ‌های موبایل برای پردازش کردن توان پیشرفت کردند و بنابراین دیگر فاصله‌ای بین اطلاعاتی که شما می‌توانید بر روی هر پلت‌فرم تحلیل کنید نیست.

در واقع، در اکثر اوقات ARM دارای مزایای بیشتری است. شرکت‌های گوشی‌های هوشمند، مرزها را برای نرم‌افزارهای بازی موبایل، واقعیت مجازی، عکاسی و موارد بیشتر کنار زده‌اند و این منجر به افزایش توانایی چیپ‌های موبایل با GPU های قوی و خصوصا DSP طراحی شده برای صدا و ویدئو می‌شود. برای مواردی مثل پردازش ویدئو، یک نوت‌بوک بر اساس اسنپ‌دراگون نسبت به یک نوت‌بوک قدیمی می‌تواند هم سریع‌تر عمل کند و هم عمر باتری بیشتری داشته‌باشد.

نتیجه گیری

شرکت مایکروسافت مسیر درستی را با ویندوز RT پیش نرفت، ولی راه‌کار آن برای ساخت ویندوز ۱۰ و پردازشگرهای اصولی آن بسیار عالی بود. خبر خوب این است که اخبار زیادی در مورد ویندوزهایی بر پایه‌ی ARM در راه است. انتظار می‌رود که اولین ویندوز بر اساس ماشین‌های اسنپ‌دراگون از سال ۲۰۱۷ ارائه شود.

 

نوشته ویندوز ۱۰ بر پایه‌ی اسنپ‌دراگون و دلایلی برای جذاب بودن آن اولین بار در بافناوری پدیدار شد.

ادامه را مطالعه کنید در با فناوری

نظرات

در حال بارگذاری...
لطفا نام خود را وارد نمایید لطفا ایمیل خود را وارد نمایید لطفا نظر خود را بنویسید یک خطا رخ داده است