Samsung Galaxy Note 7 و کشف دلیل اصلی انفجارها | تازه های گوشی و تبلت | اخبار فناوری | اخبار | زوم لینک

Samsung Galaxy Note 7 و کشف دلیل اصلی انفجارها

شرکت سامسونگ در ماه آگوست با برگذاری رویدادی بزرگ و بسیار باشکوه از بهترین و امید‌بخش‌ترین گوشی خود یعنی Galaxy Note 7 پرده‌برداری کرد. از آن زمان به بعد سامسونگ با کابوسی وحشتناک زندگی می‌کند. موضوع بدتر این است که هنوز دلیل اصلی انفجارهای گوشی‌های Samsung Galaxy Note 7  مشخص نشده‌است.

حتی بعد از تلاش‌های بی‌وقفه‌، مهندسین شرکت سامسونگ هنوز موفق نشده‌اند مشکل را پیدا کنند. با این وجود گروهی از وبسایت Instrumental همزمان با عملیات شرکت سامسونگ با تحقیقات خود توانسته‌اند به یک تئوری دست پیدا کنند که می‌تواند توضیحی برای این انفجارها باشد.

بر اساس گزارش‌هایی که توسط وبسایت Instrumental   تهیه شده‌است، استراتژی طراحی نامناسب (خشن) این گوشی برای جا دادن یک باتری خیلی بزرگ در یک فضای خیلی کوچک‌، دلیلی است که باعث انفجار Galaxy Note 7 شده‌است. بر اساس گزارش‌های به دست آمده قرار گرفتن این باتری بزرگ در یک دستگاه ۵/۷ اینچی با وجود ویژگی‌های دیگر که شامل شکاف جداگانه برای قرار گرفتن S Pen می‌باشد، باعث این انفجارها شده‌اند.

سامسونگ برای جا دادن این باتری بزرگ تقریبا هیچ فضایی را اطراف آن باقی نگذاشته‌است (در بعضی جاها کمتر از ۰/۱ میلیمتر). در صورتی که در حالت استاندارد شرکت باید ۱۰ درصد فضای خالی رها کند تا برای افزایش سایز باتری در طول زمان مشکل کمبود فضا پیش نیاید. بنا به گزارشات، فشار زیاد باتری که به دلیل قرار گرفتن در یک فضای کوچک به وجود آمده همراه با برآمدگی‌های طبیعی، عوامل محرکی بوده‌اند که باعث انفجار و آتش گرفن تعداد زیادی گوشی‌های Samsung Galaxy Note 7 شده‌اند.

چگونگی انفجار باتری Galaxy Note 7

باتری گوشی Galaxy Note 7 از جنس لیتیوم-پلیمر می‌باشد که سطح آن از ماده‌ی ژله مانندی پوشیده شده است. این باتری شامل یک لایه‌ی مثبت ساخته شده از لیتیوم کوبالت اکسید، یک لایه‌ی منفی ساخته شده از گرافیت و دو لایه‌ی جدا کننده‌ی الکترولیت ساخته شده از پلیمر می باشد. لایه‌های جدا کننده به یون‌ها و انرژی‌ها اجازه می دهند تا بین لایه های مثبت و منفی جریان داشته‌باشند، و از تماس این دو لایه جلوگیری می‌کنند. اگر لایه‌های مثبت و منفی باهم تماس پیدا کنند، انرژی جاری مستقیما به الکترولیت‌ها منتقل می‌شوند، و آن را داغ می‌کنند و باعث جریان بیشتر انرژی می‌شوند که البته داغ شدن بیشتری را نیز به همراه دارد، و این اتفاقات معمولا منجر به انفجار می‌شوند. فشرده شدن باتری به لایه‌های جدا کننده‌ی پلیمری که وظیفه ی سالم نگاه داشتن باتری را بر عهده دارند، فشار زیادی را وارد می‌کند.

شرکت سامسونگ اظهار دارد که این لایه‌های جداکننده به دلیل پارامترهای تولیدی نامناسب، برای شروع نازک بوده‌اند. اضافه شدن فشار بر اثر برآمدگی مکانیکی طبیعی باتری یا فشار وارده به خاطر نیروی خارجی (برای مثال گذاشتن گوشی در جیب پشتی)، برای فشرده شدن این جداکننده‌های پلیمری نازک کافی بوده‌اند تا باعث شوند لایه‌های مثبت و منفی باهم تماس پیدا کنند و انفجار رخ دهد.

اگر این مساله حقیقت داشته‌باشد این بی‌توجهی در طراحی هم نام تجاری سامسونگ را خدشه دار می‌کند و هم ضررهای مالی زیادی را برای آن به همراه دارد. همچنین این گزارش تاکید دارد که، از آنجایی که این مشکل در آینده بدتر خواهد شد یک فراخوان دیگر نیز در راه داریم.  آن دسته از گوشی‌های Galaxy Note 7 که تا زمان فراخوان منفجر نشده‌اند، در آخر منفجر می‌شوند و این به این دلیل است که باتری این گوشی‌ها به دلیل شارژ پی‌درپی در طول زمان برآمده می‌شوند و همچنین فضایی برای بزرگ‌تر شدن آنها وجود ندارد و در نتیجه گوشی هوشمند بر اثر فشار منفجر می‌شود.

نوشته Samsung Galaxy Note 7 و کشف دلیل اصلی انفجارها اولین بار در بافناوری پدیدار شد.

ادامه را مطالعه کنید در با فناوری

نظرات

در حال بارگذاری...
لطفا نام خود را وارد نمایید لطفا ایمیل خود را وارد نمایید لطفا نظر خود را بنویسید یک خطا رخ داده است